Досвід роботи за інформаційно-технологічним профілем

 ІННОВАЦІЇ У ВПРОВАДЖЕННІ ПРОФІЛЬНОГО НАВЧАННЯ У СТАРШІЙ ШКОЛІ

            Дніпровська загальноосвітня школа І-ІІІ ст.. №2 з 2001 р. по 2018 р. працювала за інформаційно - технологічним профілем навчання. Актуальність, мета, основні завдання, очікувані і отримані результати розкривають  досвід  роботи вчителя інформатики Івахіної Катерини Василівни та в цілому роботу Дніпровської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст.. №2 у впровадженні профільного навчання у старшій школі.

Актуальність досвіду. Сучасний стан розвитку українського суспільства вимагає пріоритетного вирішення проблем, які пов’язані з входженням у світовий простір відповідно до економічних, правових, матеріально-технічних і культурологічних умов, які в ньому існують. Це ставить перед освітою завдання формування напрямів активного включення молоді в процес розвитку загальноосвітньої культури, науки, виробничих відносин для становлення відкритого інформаційного суспільства в Україні.

   З огляду на вимоги, окреслені Законом України "Про загальну середню освіту", однією з важливих є проблема створення нових і вдосконалення традиційних технологій навчання, спрямованих на формування особистісних якостей учнів, вміння планувати власну діяльність.

Аналіз результатів дослідження сучасного стану застосування у навчально-виховному процесі старшої профільної школи педагогічних інновацій дозволяє відокремити проблему розроблення і застосування ІКТ навчання як одну з пріоритетних.

Вивчення інформатики у старшій школі інформаційно-технологічного профілю   спрямовано на:

  •  набуття і систематизацію знань, що належать до математичних об'єктів інформатики,  використання методу проектів, що дає можливість здійснювати комп'ютерне моделювання до    інформаційних процесів у біологічних,    технологічних і соціальних системах;
  • оволодіння уміннями будувати математичні об'єкти інформатики, створення програм реальною мовою програмування;
  • розвиток алгоритмічного мислення;
  • виховання дисципліни проектної діяльності, в тому числі уміння планувати свою діяльність;
  • набуття досвіду створення, редагування, оформлення, збереження, передавання інформаційних об'єктів різного типу за допомогою сучасних програмних засобів, колективної реалізації інформаційних проектів.     

Мета досвіду

Ø       забезпечення здобуття учнівською молоддю повної загальної середньої освіти, загальноосвітньої профільної та початкової допрофесійної підготовки у галузі інформатики та інформаційно-комунікаційних технологій ;

Ø    гармонійного розвитку та виховання особистості, здатної до активної успішної самореалізації,  суспільно-корисної соціалізації, професійного зростання й мобільності на ринку праці в умовах сучасного суспільства, зокрема, глобалізації та інформатизації світу. 

Основним завданням профільного навчання інформатики з інформаційно-технологічного профілю старшої школи є:

·        формування в учнів системи знань, умінь і навичок застосування сучасних інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ) для розв’язування різних задач навчальної і майбутньої професійної діяльності.

·        розробити навчально-методичне забезпечення формування інформаційно-технологічних умінь старшокласників у процесі вивчення освітньої галузі „Технології” (на прикладі предмету „Інформатика”) та перевірити його ефективність. предметів на диференційованій основі, курси за вибором, інформаційна робота, профільна  орієнтація. 

Гіпотеза ґрунтується на припущенні, що у процесі опанування змістом освітніх галузей “Інформаційно-комунікіційні технології” та ”Основи алгоритмізації та програмування” в учнів старшої школи будуть на достатньому рівні сформовані інформаційно-технологічні уміння, якщо:

– формування інформаційно-технологічних умінь здійснюватиметься за розробленою дидактичною моделлю;

– процес навчання спрямовуватиметься на те, щоб навчити учнів приймати правильні рішення і конструювати раціональну технологію розв’язання навчально-пізнавальних задач за допомогою комп’ютера;

– здійснюватиметься педагогічне управління процесом навчальної діяльності учнів.   

Інформатика як складова профільного навчання.

 Однією з важливих вимог, які висуває сучасне інформаційне суспільство до школи, є конкурентоспроможність випускника, набуття ним певних якостей, які формують його життєву компетентність: самостійно, критично та творчо мислити; усвідомлювати, де і яким чином здобуті знання можуть бути використані у практичній діяльності; грамотно працювати з інформацією (вміти збирати потрібні факти, аналізувати їх, висувати гіпотези, розв’язувати проблеми, робити необхідні узагальнення, зіставлення з аналогічними або альтернативними варіантами розв’язання, встановлювати статистичні закономірності, робити аргументовані висновки, використовувати їх для вирішення нових проблем); вміти самостійно працювати над розвитком особистої моральності, інтелекту, рівня культури тощо. 

 Проблеми, які виникають у процесі профільного навчання учнів старшої школи, можуть бути конкретизовані як вияв суперечностей між:

1.     обмеженими можливостями індивідуалізації навчання за класно-урочної форми навчання і необхідністю здійснення особистісно орієнтованого навчання;

2.     переважною орієнтацією профільного навчання на індивідуальну навчально-пізнавальну діяльність і необхідністю формування навичок діяльності в колективі;

3.     "замкненістю" навчальних груп у межах класу, в кращому випадку – школи, та необхідністю формування в учнів умінь і навичок жити і діяти у відкритому інформаційному суспільстві;

4.     тенденцією до зменшення обсягів навчальних модулів і необхідністю навчити учнів планувати діяльність у процесі виконання довготривалих проектів.

Розпочате в Україні реформування загальної середньої освіти передбачає розбудову старшої профільної школи. Внаслідок цього мають бути створені сприятливі умови для свідомого й обґрунтованого вибору випускником школи галузі своєї майбутньої професійної діяльності та реалізації у межах навчально-виховного процесу початкової, точніше, ознайомлювальної, професійно-світо­глядної підготовки з певного фаху. Зазначене ґрунтується на врахуванні індивідуальних особливостей, інтересів і потреб учнів та має забезпечити якнайповніше розкриття особистості під час її подальшої продуктивної діяльності.

Профільне навчання за інформаційно-технологічним профілем призначене для вмотивованого свідомого формування у старшокласників умінь і навичок самостійної навчально-пізнавальної, науково-практичної, дослідницько-пошукової діяльності у галузі інформатики та ІКТ, особистісно зорієнтований розвиток їхніх інтелектуальних, творчих, фізичних, психічних, морально-етичних, соціальних якостей, життєвої потреби у самоосвіті, самовдосконаленні й саморозвитку. 

Серед навчальних предметів ІТП виділяються три групи дисциплін: група загальноосвітніх предметів, навчальний процес яких максимально насичується інформаційними технологіями і засобами; група споріднених з інформатикою навчальних предметів (алгебра, геометрія, фізика та/або технології і креслення), зміст яких має максимальною мірою спрямовуватися й забезпечувати потреби профілю; група власне інформатичних предметів (узагальнена інформатика та/або технології, креслення і курси за вибором інформатичного спрямування).

Навчання інформатики    в Дніпровській ЗОШ І-ІІІ ст. №2 здійснюється у вигляді:

-інтегрованого профільного курсу інформатики у інформаційно-технологічному профілі;

-курсів за вибором (елективних курсів) у інформаційно-технологічному профілі. 

Допрофільна підготовка учнів Дніпровської ЗОШ І-ІІІ ст. №2.

     Курси за вибором  у складі допрофільної підготовки

           Основна мета курсів за вибором – сприяти самовизначенню школяра щодо профілю навчання. При виборі й розробленні курсів за вибором необхідно враховувати такі вимоги до них: варіативний характер, достатня (надлишкова) кількість (для забезпечення учнів можливості реального вибору), короткотривалість – 8-16 годин (дасть можливість школяру протягом навчального року змінити, у разі потреби, декілька курсів за вибором), завершеність, оригінальний зміст.

     Предметні курси є пропедевтичними стосовно профільних загальноосвітніх предметів підвищеного рівня і дають можливість учневі реалізувати свої здібності та  інтереси до обраної освітньої галузі, пересвідчитися у власній  готовності засвоювати предмети цієї галузі в старшій школі  на рівні профільного навчання.   Зміст і форма організації предметних курсів спрямовані на поглиблене вивчення окремих тем.  

Профільна  орієнтація як складова допрофільної підготовки.

         Профільна орієнтація  зорієнтована  на  виявлення психолого – педагогічної допомоги учням у прийнятті рішення щодо вибору профілю навчання та  створення умов для  готовності  підлітків  до соціального, професійного і культурного самовизначення в цілому. 

        Підготовка учнів до ситуацій вибору профілю навчання здійснюється в три етапи: пропедевтичний, основний, завершальний.

     Формами реалізації допрофільної підготовки в нашій школі є: активні та інтерактивні уроки (інтелектуально-творчі ігри, діалог, дискусія), практикуми, лабораторні роботи,  курси за вибором, творчі проекти, поглиблене вивчення окремих предметів, виставки, конкурси,  Мала академія наук (МАН), науково-практичні конференції, предметні олімпіади тощо. Застосовуємо дослідницьке проектування, винахідництво тощо. Це сприяє прискоренню самовизначення учня, розкриттю його природних здібностей, прояву ініціативи, розвитку творчості, орієнтації на певну сферу професійної діяльності.

Наукова новизна одержаних результатів полягає в тому, що:

– введено практику та теоретично обґрунтовано поняття “інформаційно-технологічні уміння” та окреслено його структуру і зміст; розроблено дидактичну модель формування інформаційно-технологічних умінь в учнів старшої школи та інструментарій вимірювання рівня сформованості інформаційно-технологічних умінь старшокласників;

– удосконалено методичні підходи щодо навчання освітніх галузей “Інформатика” та “Технології” за результатами аналізу аспектів технологічної освіти;

          Результати роботи за даним напрямом «Інновації у впровадженні профільного навчання у старшій школі» додаються…

    Івахіною Катериною Василівною розроблено навчальну програму курсу за вибором  для допрофільної підготовки учнів 8 класу «Ознайомлення зі створеням презентацій. Створеня учнівського портфоліо за допомогою  програми Microsoft PowerPoint»,  представлено учнівські приклади  портфоліо.

         Навчально-методична проблемна тема, над якої працює учитель інформатики: «Проектна діяльність учнів на уроках інформатики  як технологія особистісно-орієнтованого навчання». В поданих матеріалах розкрита сутність проблеми, представлено учнівські проекти з використанням засобів Microsoft Office, створені  учнівські сайти за допомогою мови розмітки  HTML.

Вчителем проведено проведено  відкриті уроки, з використанням різних форм викладання. 

Проектна діяльність – одна з популярних форм організації роботи з учнями у нашому навчально-виховному закладі. Вона розвиває пізнавальні навички учнів, критичне мислення, формує уміння конструювати свої знання, вчить орієнтуватися в інформаційному просторі.

    Робота над проектом – це самостійна діяльність учнів, яку вміло організовує та коригує вчитель.      Найбільш ефективно інформаційна компетентність учнів формується при сумісному виконанні трьох умов: проблемного навчання, використання мультимедійних технологій і методу проектів. Нетрадиційні уроки, зокрема метод проектів, допомагають не тільки сформувати певний набір знань, але і збудити в дітях прагнення до самоосвіти, реалізації своїх здібностей.

За минулі роки  учнями були розроблені та реалізовані такі проекти:
1. Літературно-мистецький  проект :
а) Проект, присвячений 200- річчю М. В. Гоголя (презентація, публікація, Web-сайт)  готували учні 10-А класу. Керівники: Щетиніна І. М.- учитель зарубіжної літератури, Івахіна К.В. – учитель інформатики ;
2.Соціальний проект «Шкільна Демократична республіка. Парламент  -орган учнівського самоврядування» ( презентація, створена  засобами Microsoft PowerPoint). Робота учнів 9-11-х класів під керівництвом заступника з навчально-виховної роботи Романюк Н. П., учителя інформатики Івахіної К.В. 
3. Дослідницькі проекти:
а) "Наша уява про світ цілих чисел" (над проектом працювали учні  8 класу: Сідельникова Тетяна, Губарева Олена, Павлов Максим. Керівник – учитель математики та інформатики Івахіна К. В.).
б) "Транспорт України" (над  проектом працювали  учні 9 класа  Дніпровскої ЗОШ І-ІІІ ст. №2: Мурінчик М., Дєвочкіна Ю.. Керівники: Іваніщак І. М. – учитель географії, Івахіна К.В. – учитель інформатики).

в) «Крокуємо сторінками Інтернет» (над проектом працювали учні 9 класу: Голованова Ганна, Супрунцова Юлія. Керівник- Івахіна К.В., учитель інформатики)

г) Проект по інформатиці «Ребус» , використання текстового редактора Microsoft Word (Виконавці - учні 8 класу. Керівник- Івахіна К.В., учитель інформатики)

д) «Вселенная и её тайны». Презентація Сідельникової Марини, учениці 11 класса. Керівники: Гданська С.А.  – учитель астрономії, Івахіна К.В. – учитель інформатики).

На відкритих уроках з інформатики та інших предметів учні демонструють свої наробки.

 В Дніпровській ЗОШ І-ІІІ ст. №2, школі з інформаційно-технологічним профілем навчання, інформатика викладається за програмою поглибленого вивчення інформатики 8-12 класи (Караванова Т. П). Після проходження вчителем інформатики тренінгів, в школі впроваджено досвід викладання курсів за вибором «Основи створення комп’ютерних презентацій», «Основи веб-дизайну» (за программою І. О. Завадського) у профільній підготовці учнів.

 Члени МАН, учні нашої школи,  працювали над  проектуванням і розробкою сайтів «Позакласна діяльність учнів Дніпровської ЗОШ І-ІІІ ст. №2» автор Супрунцова Анастасія учениця 11 класу (2008  р. ), «Червона книга Запорізького краю» автор Шишлакова Катерина учениця 11 класу  (2009  р.) та  створенням електронного посібника «Цікава математика» автор Овчинніков Дмитро учень 11 класу (2015 р.).

Напротязі 2012-2015 навчальних років учитель разом з учнями працюють над створенням та удосконаленням шкільного сайту.

 В кінці кожного  навчального року  проводиться літня навчальна практика з профільного предмету,  подаються розробки і учнівські звіти.  

            В школі з інформаційно-технологічним профілем навчання, ведеться  профорієнтаційна робота, направлена на вибір  випускниками спеціальностей в області ІКТ. Далі представлена таблиця і діаграма, де відстежено напрямок вступу наших випусників до вищих навчальних закладів.

Практичне значення одержаних результатів визначається тим, що розроблено і впроваджено:

-           навчальні програми;

-           підготовлені методичні розробки, спрямовані на застосування методу проектів у процесі профільного навчання;

-           результативність при проведенні  районних олімпіад з ІКТ;

-           спостерігається інтегрований підхід при викладанні інформатики та інших шкільних предметів;

-           предметні тижні з інформатики у школі.

Досягнення учнів які навчаються за інформаційно-технологічним профілем:

-           учні старшої школи, по закінченню навчального закладу отримують  високий  рівень знань і умінь в області ІКТ;

-          учні Дніпровської ЗОШ І-ІІІ ст. №2 займають призові місця на районних олімпіадах з ІКТ;

-         являються членами МАН, працюють над науково-дослідницькими проектами при відділенні «Обчислювальної техніки та програмування»;   

-         учениця 10 класу Сущенко Юлія, ІІ місце у медіафестивалі в номінації «Кращий тематичний сайт», відзначена грамотою Національної Академії педагогічних наук України  за сайт Шкільний парламент «Нове покоління»

-         профорієнтаційна робота з учнями.